espati.lv

Kāpēc ledenes nav jātaupa

Kāpēc ledenes nav jātaupa

Autors: redakcija, espati.lv
Foto: shutterstock.com
2008. gada 28. decembris

>   Izdrukāt
>   Nosūtīt
Templas universitātes zobārsti apgalvo, ka saldumu lietošanas biežums, nevis to daudzums, palielina kariesa risku. “Ja bērni vēlas kādu kārumu, tad viņu zobiņiem būs labāk, ja saldumi tiks notiesāti uzreiz, nevis pa mazumiņam visas dienas garumā”- saka Marks Helpins, viens no universitātes zobārstiem.

Ledeņu un citu ātro ogļhidrātu patērēšanas biežums ir galvenais kariesa veidošanās iemesls. Baktērijas, kas ir mutes dobumā palikušajā aplikumā, savai barībai izmanto ogļhidrātus (cukuru, konfektes, augļus u.c.). Kad ogļhidrāti pārvēršas par uzturu, mutes dobumā izveidojas skāba vide, kas izraisa zobiņu bojāšanos.

Saistībā ar skābes veidošanos skābuma līmenis (pH) mutē mazinās, un no zobiņiem pastiprināti atdalās kalcijs un fosfāts. Stabils skābuma līmenis (pH) mutē, kas tiek uzturēts ar siekalu palīdzību, ir garants veseliem zobiņiem. Katru reizi, kad mazulis apēd konfekti, nepieciešama aptuveni stunda, lai atjaunotu normālu pH līmeni.

„Tātad, ja es apēdu tikai vienu ledeni, pH līmenis manā mutē samazinās, un ir nepieciešamas 30-60 minūtes, kamēr tas atkal atjaunojas,” stāsta Marks Helpins. „Ja es turpinu ēst ledenes pa vienai visas dienas garumā, mans pH līmenis principā nespēj atjaunoties normālā līmenī, un mani zobi ir pakļauti papildus kariesa riskam.”

Lai mazuļa zobiņi būtu veseli, ir jāievēro daži ieteikumi. Pirmkārt, jāļauj mazajam apēst visi saldumi vienā reizē, nevis pa drusciņai visas dienas garumā. Otrkārt, pēc katras ēdienreizes vai kārumu baudīšanas ir jāiztīra zobi. Ja tas nav iespējams, būtu vēlams mutīti kārtīgi izskalot ar ūdeni.

Saistītie raksti

GUDRĪBAS ZOBI – bumba ar laika degli?

10 IKDIENAS paradumi, kas padara tavus zobus BALTĀKUS

SLIKTA elpa - iespējamie cēloņi un risinājums

7 priekšnoteikumi skaistiem ZOBIEM

Zobu BALINĀŠANA - skaists smaids vai drauds veselībai?Pastāsti draugiem: draugiem.lv twitter.com twitter.com

> Komentēt

zebest, 2009. gada 8. janvāris, 23:22

Būtu šito sava laikā mani senči zinājuši :D

Ziņot par nekorektu komentārukontakti    |    reklāma    |    espati.lv    |    kļūsti par autoru    |    saistību atruna