espati.lv

Puika, meitene vai vienkārši BĒRNIŅŠ?

Puika, meitene vai vienkārši BĒRNIŅŠ?

Autors: Zanda Kozlovska
Foto: bigstockphoto.com
2008. gada 11. novembris

>   Izdrukāt
>   Nosūtīt

Grūtniecība ir pārsteigumu pilna. Un, lai gan vairākums vecāku grib uzzināt ar gaidāmā bērna dzimumu pēc iespējas ātrāk, ir pāri, kuri izvēlas to paturēt noslēpumā. Pat no sevis... Zināt vai nezināt, un vai to stāstīt pārējiem? Kāpēc kādai māmiņai svarīgi, ka piedzimst bērniņš, kamēr cita cer sagaidīt tieši dēlu vai meitu? Tik daudz jautājumu un arī atbilžu!

PIRMĀ TIKŠANĀS
Bērniņa dzimums tiek noteikts jau olšūnas apaugļošanas brīdī, tomēr pirmos mēnešus gan puikas, gan meitenes attīstās vienādi. Tikai ap 16. grūtniecības nedēļu ārsts ar USG (ultrasonogrāfijas) metodi var noteikt, vai gaidāms dēls vai meita. Lielākoties šā ir arī pirmā reize, kad māmiņa ierauga sava bērna attēlu. Un, lai gan nezinātājam šķiet, ka visas USG bildes ir vienādas, mīloša vecāka sirds aptuvenajā melnbaltajā izdrukā pamanīs saskatīt pat sejas vaibstus. Par to spilgti liecina Agneses stāsts.

Agnese: „Vēl tagad ar smaidu atceros, kā kāda mana kolēģe USG izdrukā, kurā es un pārējie nespējām atšķirt bērna galvu no kājām, aizgrābta vēroja mazuļa degunu, kurš esot tieši tāds pats kā tēvam.”
Lai gan USG domāta embrija novērošanai veselības nolūkos, vairākums vecāku vairāk novērtē iespēju noteikt gaidāmā bērniņa dzimumu.


NEGRIBU ZINĀT
Agrāk, kad diagnostikas metodes nebija tik attīstītas, bērna dzimšana bija dubults notikums. Mazā cilvēka ierašanās šai pasaulē un vecāku pārsteigums par dēlu vai meitu.

Daži pāri arī mūsdienās izvēlas piedzīvot šo brīnumu. Stāsta Ieva: „Vēlēos, lai ir kā filmās – tev iedod mazuli, un tikai tad tu redzi – ir zēns vai meitene. Kāds fonā iesaucas – it,s a boy. (Smejas.) Un tas ir tāds brīnums... Mūs it kā vēlējāmies meitenīti (protams, nebūtu slikti, ja būtu puika) un šķita, ka būs lielāks prieks, ja beigās izrādīsies, ka tas piepildījies. Kad meita piedzima, vīrs raudāja aiz prieka. Domāju, ka tas bija divsimtprocentīgs, ko mūs nebūtu izjutuši, ja iepriekš zinātu. Gaidīšanas laikā grūtākais, ka visās apskatās dakteres vēlas pateikt, kas tad īsti būs. Beigās es jau vēru durvis un teicu – tikai nesakiet, tikai nesakiet!”

Protams, šai izvēlei ir arī savi mīnusi. Gluži praktiski... Ikviena topošā vai esošā māmiņa zina, ka bērnu veikalā gandrīz visas drēbītes ir saliktas meiteņu un puiku plauktiņos. Vairākums bērnu drēbīšu ir maigi rozā un gaiši zilos toņos un pat mazu bērnu apģērbu modelīši mēdz būt izteikti meitenīgi vai puiciski. Tāpēc nopirkt neitrālu apģērbu var būt pat nedaudz sarežģīti. Arī rati, autokrēsliņš un citi aksesuāri jāmeklē unisex toņos.

Un pats grūtākais – jādomā divi bērna vārdiņi. Gan jau tu nojaut, cik sarežģīti ir izvēlēties vienu, bet divus...
 
MANS SAPŅU BĒRNS
Bērniņa gaidīšanas brīdis ir apvīts ar cerībām un nākotnes vīzijām. ģimenes konsultants Arnolds Cerbulis skaidro – parasti fantāzijas aizskrien tālu pa priekšu reālajiem notikumiem. Vecāki iedomājas trīsgadīgu, piecgadīgu vai pat 18 gadīgu bērnu. Redz, ko viņš darīs. Liela vieta fantāzijās tiek atvēlēta bērniņa izskatam un tam, ko viņš kopā ar mammu vai tēti darīs. Protams, izdomāts tiek arī bērna dzimums, jo ir taču grūti fantazēt par abstraktu bērnu. Psihologi topošo vecāku fantāzijas dēvē par iedomāto bērnu

Tādā veidā pieaugušie ir izprātojuši lomu, ko bērns dzīvē ieņems. Bet piedzimstot bērns nevis piepilda vecāku sapņus, bet gan prasa rūpes un drošību. Mātei un tēvam jābūt gataviem, ka ideālais bērns nesakritīs ar reālo. Ja to nespējam, var rasties nosacījumu mīlestība. Tāpēc jāuzmanās, lai tā neuzliek bērnam šauru rāmi vēl pirms viņa ienākšanas pasaulē.

GRIBU PUIKU, GRIBU MEITENI

Ir vecāki, kuri, uzzinot par gaidāmā bērniņa dzimumu, ir priecīgi vai nedaudz apmulsuši, bet ātri koriģē savas fantāzijas atbilstoši realitātei. Diemžēl dažreiz tā nenotiek.

Vēlmei sagaidīt konkrēta dzimuma bērniņu var būt dažādi iemesli.
•    Bieži vien dzīvojam kultūras un tradīciju uzliktu stereotipu ietvaros. Mūsu kultūras simboli ir patriarhāli – tāpēc vīrietis tiek uzskatīts par veiksmīgāku, un vērtīgāku. Ja kāds piemin mantinieku, prātā nāk puika. Sievietes šo pašu stereotipu izprot ar vēlmi dēvēt vīram dēlu. Tā tiek uzskatīta par sava veida misiju. Un topošā māmiņa nesaprot, ka bērniņš šai pasaulē nenāk kā dāvana mīļotajam, bet gan pats par sevi.
•    Fantāzijas par bērnu var ietekmēt arī emocionālā pieredze. Vecāki savu vēlmi pēc konkrēta dzimuma bērniņa skaidro ar savu līdzšinējo dzīvi. Māte var apgalvot,  ka vēlas meitu, jo pati augusi kopā ar māsām un tantēm. Vīrieši viņu mulsina un baida, tāpēc pat doma par dēlu šķiet nepieņemama. Vai arī sieviete vēlas dēlu, jo pašai ar māti izveidojušās sliktas attiecības un viņai šķiet, ka pret meitu izjutīs nepatiku.
Bērna gaidīšana jau tāpat ir ļoti mulsinoša un rada bailes par to, kā es ar jauno situāciju tikšu galā. Bet atzīt savas problēmas un tās risināt ir ļoti grūti. Vieglāk ir pateikt, ka man vajag dēlu/meitu. Esmu tāds cilvēks, kurš var audzināt tikai šā dzimuma bērnus. Tas ļauj nerunāt par problēmu.
•    Cilvēkiem, kuri pieraduši īstenot savus mērķus, var būt grūtības pieņemt, ka ne visu var ieplānot. Katrs pāris attiecībās ir kā dizaineri. Veido sev vēlamu dzīvesvietu, karjeru... Un arī ģimenē viss var būt jau laikus ieplānots. Ir izsapņots, ka būs divi dēli un meitiņa peciņa. Ja līdz šim ir veicies un divi dēli ģimenē jau aug, piesakoties trešajam, vecāki ir pārliecināti, ka jābūt meitiņai. Un, pirmo reizi uzzinot par trešo dēlu, seko vilšanās.

KAD SAPŅI NEPIEPILDĀS
Ar laiku, pierodot pie jaunās situācijas, vairākums vecāku spēj priecāties arī par pretējā dzimuma mazuli. Katram ir savas cerības, kas mēdz sakrist ar realitāti, bet mēdz arī nesakrist. Ir labi, ja to saprotam.

Diemžēl dažreiz tā nenotiek. Ja māte vai tēvs spītīgi atsakās pieņemt realitāti, tas liecina par nenobriedušu personību un nespēju uzņemties atbildību.

Vecāki, kuri savu vilšanos par meitu vai dēlu nespēj pārvarēt, bieži vien uzspiež bērnam sev vēlamo lomu. Un bērns cenšas izturēties kā pretējā dzimuma pārstāvis. Bērnam trūkst droša pamata un piesaistes, viņš nejūtas līdz galam pieņemts. Tāpēc jūtot, ka ziņa par dēliņu vai meitiņu nepriecē, bet iedveš bailes, trauksmi, skumjas vai dusmas, ar kurām pati netiec galā, vēlams meklēt speciālista palīdzību, lai kopā rastu atpakaļceļu uz prieku un laimi.

Raksts tapis sadarbībā ar pāru konsultantu Arnoldu Cerbuli
arnoldsc@apollo.lv

Saistītie raksti

ROTAĻLIETAS mazulim PIRMAJĀ dzīves gadā

12 lietas, kuras vilkt mugurā ir izaicinājums, ja esi MAMMA

BAILES no DZEMDĪBĀM - kā tās pārvarēt?

5 nepārspējami LABUMI, ko tev sniedz BĒRNIŅŠ

Kas jāēd barojošai māmiņaiPastāsti draugiem: draugiem.lv twitter.com twitter.com

> Komentēt

jazebell, 2008. gada 11. novembris, 14:14

..:) tieši kuru katru dienu gaidam piedzimstam mūsu otro Bērniņu :)

Ziņot par nekorektu komentāru
Hilda, 2008. gada 11. novembris, 15:44

Kad piedzima meitiņa, diezgan tuvs draugs apsveica ar vārdiem: Forši, bet nu mēģiniet vēlreiz! Tas uzsita tādu dusmu, rrrr! Ne jau mums zeme tagad jāar vai mežs jāgāž, lai ģimenei praktisku iemeslu dēļ noteikti būtu jādzemdē dēls! Hormonu un aizvainojuma iespaidā spēju tikai attraukt: Mūsdienās vecāki nevar būt droši, ka dēls nekļūs par garīdznieku, geju vai pārliecinātu vecpuisi...un mantinieki tāpatās var izpalikt ! Tagad atceros ar smiekliem to. Bet padomam mēģināt vēl - sekojām, gaidām Bērniņu :)

Ziņot par nekorektu komentāru
shambala, 2008. gada 11. novembris, 16:13

stulbākais jau arī tas - par ko cepties, tāpat taču to vairs nevar izmainīt :D galvenais tak, vai viss vietā!

Ziņot par nekorektu komentāru
prima, 2008. gada 13. novembris, 13:18

meitas taisiishana - juveliera darbs :)

Ziņot par nekorektu komentāru
AG, 2008. gada 14. novembris, 00:20

Par tiem vārdiņiem un izvēli man jau liekas ka nemaz nav tik traki 2 vai 1. Man liekas sievietes jau diezgan agri izvēlas savu nākotnes bērnu vārdus - ja man kādreiz būs meita, tad viņu sauks tā, ja puika, tad tā... :) Un pat tās, kas it kā par bērniem nedomā, sastopot kādu jaunu vārdu klusībā padomā - šitā es varētu saukt savējo... :)

Ziņot par nekorektu komentāru
1  2  3  


kontakti    |    reklāma    |    espati.lv    |    kļūsti par autoru    |    saistību atruna